Raport SDG 2024
Dzieci w kontekście zrównoważonego rozwoju
Opieka i wychowanie
Dziecko w rodzinie

W wyniku zachodzących zmian demograficznych coraz mniej jest w Polsce gospodarstw domowych z dziećmi. Dzieci najczęściej rodzą się w Polsce w związkach małżeńskich, ale w ciągu dekady wzrósł odsetek dzieci wychowujących się w związkach niesformalizowanych. Nieznacznie zwiększyła się liczba rodzin niepełnych; bardziej w przypadku samotnych ojców (stanowiących zdecydowaną mniejszość niepełnych rodzin) niż samotnych matek.

Dzieci objęte opieką zastępczą

Średnio 1 na 100 dzieci było wychowankiem pieczy zastępczej w Polsce w ostatniej dekadzie. Dla większości z nich opieka jest sprawowana w formie rodzinnej; około trzy czwarte dzieci otrzymuje rodzinne wsparcie opiekuńczo-wychowawcze, a jedna czwarta – instytucjonalne.

Adopcje

W ciągu ostatnich kilkunastu lat liczba adopcji w Polsce zmniejszyła się. Najczęściej adoptowane są dzieci najmłodsze, przy czym odsetek ich adopcji spadł. Wzrósł natomiast udział rodzin, które decydowały się na przysposobienie dzieci starszych.

Przestępczość i resocjalizacja nieletnich

Popełnianie czynów karalnych przez dzieci i młodzież stanowi istotny problem społeczny. W Polsce obserwujemy spadek liczby nieletnich, wobec których orzekane są środki wychowawcze, poprawcze lub kary za czyny karalne. Znacznie częściej czyny karalne popełniają nieletni chłopcy, ale od kilku lat zwiększa się udział dziewcząt w przestępczości nieletnich.