Raport SDG 2024
Dzieci w kontekście zrównoważonego rozwoju
Zdrowie i styl życia
Utrzymanie prawidłowej masy ciała

Nadmierna masa ciała (nadwaga lub otyłość) wśród młodzieży jest rzadsza niż w pozostałych grupach wieku, ale wzrost odsetka młodzieży borykającej się z tym zdrowotnym problemem jest szybszy niż w przypadku dorosłych. Z kolei niedowaga jest tym powszechniejsza, im osoba jest młodsza i częściej dotyczy młodych kobiet.

Aktywność fizyczna i formy spędzania czasu

Najczęstszą motywacją dzieci i młodzieży do podejmowania aktywności fizycznej jest przyjemność i rozrywka. Ich aktywność fizyczna w 2021 r. była nieco mniejsza niż przed wybuchem pandemii. Badanie budżetu czasu z 2023 r. wykazało, że większość czasu młodzi przeznaczają na obowiązki, w tym naukę, a czas przeznaczany na odpoczynek skrócił się w stosunku do poprzedniej edycji badania (z 2013 r.).

Samoocena stanu zdrowia

W Polsce (podobnie jak średnio w krajach UE) większość młodych osób ocenia swoje zdrowie jako bardzo dobre lub dobre. Takie oceny częściej wskazują młodzi mężczyźni niż młode kobiety, a różnica pomiędzy nimi pogłębiła się w ostatnich latach.

Zagrożenie zdrowia i życia

Wypadki i samobójstwa są najczęstszymi przyczynami zgonów młodzieży w Polsce. Liczba zamachów samobójczych wśród dzieci i młodzieży rośnie, a udział młodych osób w ogólnej liczbie samobójstw zwiększył się blisko dwukrotnie w latach 2010-2023. Coraz mniej prób samobójczych kończy się zgonem.