Raport SDG 2024
Dzieci w kontekście zrównoważonego rozwoju
Ubóstwo i deprywacja
Zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym

Sytuacja materialno-bytowa dzieci w Polsce poprawiała się sukcesywnie od 2016 r. Warunki życia osób wchodzących w dorosłość również poprawiły się w porównaniu z 2015 r., ale to „młodzi dorośli” są grupą najczęściej dotkniętą ubóstwem i wykluczeniem społecznym w naszym kraju.

Niezaspokojone potrzeby i warunki mieszkaniowe

Zmniejsza się w Polsce odsetek dzieci i tzw. „młodych dorosłych” żyjących bez możliwości zaspokajania potrzeb uznanych w warunkach europejskich za podstawowe. Choć standardy mieszkań, w których żyją najmłodsi, polepszają się, nadal spora ich część funkcjonuje w warunkach przeludnienia.

Ubóstwo skrajne

Odsetek osób żyjących poniżej minimum egzystencji podlega w Polsce wyraźnym wahaniom; dotyczy to również osób najmłodszych oraz rodzin z dziećmi na utrzymaniu. Okresowe spadki i wzrosty zasięgu tego zjawiska są uwarunkowane: z jednej strony – sytuacją materialna gospodarstw domowych i nakładającymi się kryzysami zewnętrznymi, a z drugiej – zmianami progów ubóstwa skrajnego. Pomimo cyklicznych zmian, zasięg ubóstwa skrajnego jest obecnie mniejszy niż w 2015 r., zarówno wśród osób najmłodszych (0-17 lat) jak również niemal we wszystkich typach gospodarstw domowych z dziećmi na utrzymaniu. Mimo to, nadal ubóstwo skrajne dotyka częściej dzieci niż osoby dorosłe i jego zasięg jest większy wśród osób najmłodszych niż w populacji ogółem.

Główne przyczyny ubóstwa i wykluczenia społecznego

Sytuacja materialno-bytowa dzieci zależy przede wszystkim od ich sytuacji rodzinnej. Jej głównymi determinantami są: poziom wykształcenia i aktywności zawodowej rodziców oraz skład gospodarstwa domowego. Najbardziej narażone na ubóstwo i wykluczenie społeczne są dzieci z rodzin wielodzietnych lub niepełnych oraz dzieci, których rodzice posiadają najniższe wykształcenie i/lub pracują poniżej swojego potencjału.